Druk książek – Zdjęcia i grafiki
Wymagania techniczne dotyczące odpowiednia przygotowania zdjęć i grafik w druku książek są bardzo istotne dla zapewnienia wysokiej jakości wydruku.
Rozdzielczość
Aby ilustracje i zdjęcia wstawione do książki wyszły w druku ostre i wyraźne zalecana jest rozdzielczość co najmniej 300 DPI (dots per inch) w skali 1:1, Zdjęcia przygotowane w niższej rozdzielczości mogą wyglądać na rozmyte lub posiadające widoczne piksele.
Najczęściej stosowane formaty to TIFF (bezstratny, idealny do druków wysokiej jakości), PNG lub JPEG (ale tylko w najwyższej jakości). TIFF i PNG zapewniają lepszą jakość, gdyż są formatami bezstratnymi.
Dla grafik, które wymagają skalowania bez utraty jakości, najlepsze są formaty wektorowe jak PDF, EPS lub AI (Adobe Illustrator).
Profil kolorów
Ponieważ druk odbywa się w trybie CMYK, najlepiej, aby wszystkie grafiki i ilustracje użyte w publikacji były właśnie w tym profilu kolorów, dzięki czemu unikniesz niepożądanych zmian barw po automatycznej konwersji z RGB do CMYK podczas druku.
Jeśli grafiki i zdjęcia są przygotowane w systemie kolorystycznym RGB, zalecamy ich konwersję do CMYK przed wstawieniem ich do projektu. Konwersje można wykonać np. za pomocą jakiegoś programu graficznego np. Photoshop.
Marginesy i spady
Wszystkie zdjęcia i grafiki, które mają być drukowane do krawędzi strony, powinny mieć tzw. spad, czyli nadmiar 3-5 mm, który zostanie przycięty podczas produkcji. Dzięki temu uniknie się białych krawędzi.
Bezpieczne marginesy – elementy grafiki i tekstu nie powinny znajdować się bliżej niż 5-10 mm od krawędzi strony, dzięki czemu unikniesz ich przypadkowego ucięcia w procesie druku i oprawy.
Czcionki i teksty w ilustracjach
Wektoryzacja czcionek – teksty w grafikach (np. tytuły, podpisy) najlepiej zamienić na krzywe (zwektoryzować), aby uniknąć problemów z brakiem czcionek na etapie druku.
Rozmiar czcionki – przyjmuje się, że minimalna wielkość czcionki to 7–8 pkt, aby zapewnić czytelność w druku.
Wykończenie i efekty specjalne
Lakierowanie punktowe – w niektórych książkach stosuje się lakierowanie punktowe, które może wyróżnić konkretne elementy grafiki lub ilustracji. W takim przypadku konieczne jest przygotowanie osobnej warstwy z elementami do lakierowania.
Dostosowanie się do powyższych wytycznych pomoże uzyskać idealny efekt i uniknąć problemów na etapie druku.